Kiedy nie należy stosować citalopramu?

 

Choć leki z założenia są pomocne dla człowieka, to jednak nie każdy pacjent może skorzystać z określonej grupy środków farmakologicznych. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania citalopramu? W jakich przypadkach nie należy sięgać po ten lek?

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania citalopramu?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania citalopramu jest indywidualna nadwrażliwość na substancję czynną bądź na wszelkie inne substancje pomocnicze zawarte w leku. Ponadto citalopram nie może być stosowany w przypadkach leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), podawania preparatów dziurawca, skojarzonej farmakoterapii z linezolidem, stosowania pimozydu, leczenia innymi środkami o działaniu serotoninergicznym oraz u pacjentów ze zdiagnozowanym wydłużeniem odstępu QT lub przyjmujących leki, które powodują wydłużenie odcinka QT.

Przeciwwskazaniem w przypadku leczenia citalopramem jest nagłe przerwanie farmakoterapii lub zmniejszenie dawki stosowanego środka – istnieje bowiem ryzyko występowania objawów zespołu odstawienia.

 

Czy citalopram może być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących?

Leki z citalopramem są przeciwwskazane do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

 

Citalopram – kiedy należy zachować ostrożność?

Farmakoterapia citalopramem wymaga od lekarza zachowania ostrożności u niektórych pacjentów. Przede wszystkim warto pamiętać, że citalopram i inne leki z kategorii SSRI/SNRI mogą powodować w pierwszych tygodniach nasilenie objawów choroby i pogorszenie nastroju, m.in. wywołując myśli i zachowania samobójcze. Dlatego też pacjenci szczególnie wrażliwi lub narażeni na podobne zaburzenia muszą być poddawani szczególnej obserwacji podczas początkowych etapów leczenia.

Leczenie citalopramem również może stwarzać niebezpieczeństwo dla pacjentów borykających się z problemem padaczki (ryzyko występowania drgawek) oraz dla diabetyków (zaburzenie kontroli glikemii). Ostrożność powinna być zachowana także w przypadku osób stosujących leki, które mogą zwiększyć szansę występowania krwotoków lub upośledzać proces krzepnięcia krwi – przypuszcza się, że leki z grupy SSRI mogą powodować wydłużenie czasu krwawienia i ograniczać krzepnięcie.

 

Bibliografia

Zobacz też:

duloksetyna.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej