Jakie są wskazania do stosowania leków zawierających citalopram?

 

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), których przedstawicielem jest citalopram, to grupa produktów leczniczych wpisujących się do grona leków psychotropowych. W jakich schorzeniach należy stosować tego typu środki? Co warto wiedzieć w trakcie ich użycia?

 

Citalopram – wskazania

Leki zawierające citalopram (np. Citalopram Bluefish czy Oropram) to preparaty wykorzystywane w farmakoterapii chorób psychicznych. W Charakterystyce Produktu Leczniczego widnieje informacja, że tego typu środki należy stosować u pacjentów w wieku powyżej 18 lat, którzy borykają się z problemami ciężkich epizodów depresji, nawracających zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń lękowych z napadami lękowymi (z agorafobią bądź bez agorafobii). Każda z wymienionych jednostek chorobowych charakteryzuje się odmiennym sposobem dawkowania citalopramu i zróżnicowanym czasem trwania farmakoterapii – u seniorów, osób z zaburzeniami czynności wątroby i ograniczoną aktywnością enzymu CYP2C19 (odpowiedzialnego za metabolizm leku) dawkowanie przyjmuje bardziej zindywidualizowany schemat.

 

Jak długo stosować citalopram?

Uzyskanie przeciwdepresyjnego działania citalopramu następuje po mniej więcej 3 tygodniach. Niemniej jednak farmakoterapia jest kontynuowana do momentu osiągnięcia pewności, że ryzyko nawrotu choroby depresyjnej zostało wystarczająco zminimalizowane. Przeważnie leczenie trwa przez 6 miesięcy po ustąpieniu symptomów depresji, ale niezwykle często może ulec wydłużeniu nawet do kilku lat. W przypadku zaburzeń lękowych na uzyskanie maksymalnej efektywności klinicznej citalopramu potrzeba blisko 3 miesięcy leczenia farmakologicznego.

 

Jak zażywać citalopram?

Leki z citalopramem stosuje się raz dziennie o dowolnej porze dnia oraz bez większego znaczenia w kontekście posiłku – preparaty mogą być przyjmowane wraz z jedzeniem bądź niezależnie od niego. Jednorazowa dawka leku jest określana przez lekarza prowadzącego, który wedle potrzeb pacjenta (np. nasilenia się objawów) może zwiększyć dawkę do wartości sugerowanej w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Należy pamiętać, że nagłe odstawienie citalopramu jest wysoce niewskazane i może prowadzić do wystąpienia objawów zespołu odstawiennego. Odstawienie leków z grupy SSRI należy zawsze przeprowadzać po konsultacji i według ścisłych zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Bibliografia

  1. „>

Zobacz też:

duloksetyna.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej