Jakie objawy mogą towarzyszyć odstawieniu citalopramu?

 

Leki psychotropowe takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) nie mogą być odstawiane w sposób nagły. Proces odstawiania leku jest stopniowy, co pozwala powoli odzwyczaić organizm od działania składnika aktywnego. Czy w przypadku citalopramu występują objawy zespołu odstawienia? Jakie niedogodności może wywołać nagłe odstawienie citalopramu?

 

Citalopram – objawy towarzyszące odstawieniu leku

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Oropram) widnieje wyraźna informacja, że odstawienie citalopramu często wywołuje objawy odstawienne. Zakończenie lub nagłe przerwanie leczenia bądź zmniejszenie dawki leku z citalopramem wywołuje działania niepożądane u blisko 40% pacjentów. Poziom ryzyka występowania tych niedogodności jest uzależniony od m.in. tempa zmniejszania i wielkości stosowanej dawki oraz od czasu dotychczasowego leczenia. Im dłuższa farmakoterapia, tym skutki odstawienia są mocniej odczuwane przez chorego.

Najczęściej wskazywane objawy związane z odstawieniem citalopramu to zawroty głowy, lęk, pobudzenie, nudności lub wymioty, drżenie i bóle głowy, zaburzenia czasu wraz z parestezjami oraz wszelkiego rodzaju zaburzenia snu (w tym m.in. intensywne śnienie oraz bezsenność). Poziom intensywności objawów jest przeważnie od łagodnego do umiarkowanego.

Objawy odstawienne pojawiają się na ogół w pierwszych dniach po odstawieniu preparatu. Przeważnie utrzymują się do około 2 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki leku. Niekiedy mogą utrzymywać się dłużej – jeżeli po kilku miesiącach symptomy nadal występują u pacjenta, to prawdopodobnie niezbędne jest powtórzenie procedury odstawiania z innym schematem zmniejszania dawki np. wolniejsze tempo zmiany wielkości stosowanych dawek.

Odstawianie citalopramu i innych leków z kategorii SSRI jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów ze zwiększoną tendencją do myśli i zachowań samobójczych. W ich przypadku odstawianie leku powinno przebiegać pod większą obserwacją.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

duloksetyna.pl

Najnowsze poradniki: