Czy można stosować citalopram w ciąży i przy karmieniu piersią?

 

Leczenie kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią nie należy do prostych zadań. Okres ciąży i laktacji uniemożliwia lekarzom stosowanie większości środków farmakologicznych, co wynika z potencjalnego ryzyka występowania skutków ubocznych u matki i dziecka. Czy citalopram jest możliwy do zastosowania w czasie ciąży lub przy karmieniu piersią?

 

Citalopram a ciąża – czy można go stosować?

Stosowanie produktów leczniczych w ciąży jest zawsze kontrowersyjne, gdyż leki mogą oddziaływać nie tylko matkę, ale i rozwijający się płód. Wyniki badań analizujących użycie citalopramu przez kobiety w ciąży pokazują, że lek nie wykazuje negatywnego wpływu na rozwój płodu. Wobec tego stosowanie citalopramu u kobiety w ciąży jest dopuszczone jedynie w uzasadnionych klinicznie przypadkach, kiedy korzyści dla matki przewyższają potencjalnym ryzykiem dla dziecka.

Warto jednak mieć świadomość, że citalopram to lek z grupy SSRI. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane u kobiet w ciąży, a zwłaszcza w III trymestrze, potęgują ryzyko występowania przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków. Ponadto, leczenie citalopramem w ciąży stwarza ryzyko rozwoju objawów zespołu odstawienia. Wśród tych symptomów występują takie niedogodności jak bezdech, napady drgawkowe, zaburzenia ciepłoty ciała, hipoglikemia, wymioty, zaburzenia snu i zasypiania (np. wzmożona senność), zaburzenia napięcia mięśniowego, drażliwość, nieustanny płacz czy wzmożona drażliwość. Powikłania przeważnie występują natychmiast lub w krótkim czasie po porodzie.

W czasie ciąży należy unikać nagłego odstawienia leku.

 

Citalopram a karmienie piersią

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Oropram) widnieje wyraźna informacja, że citalopram jest lekiem wydzielanym wraz z mlekiem matki. Dlatego też stosowanie citalopramu w okresie laktacji jest niewskazane. Kobiety przyjmujące citalopram powinny zrezygnować z karmienia piersią do momentu odstawienia leku.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

duloksetyna.pl

Najnowsze poradniki: