Citalopram – interakcje z alkoholem, lekami i pożywieniem

 

Środki farmakologiczne mogą wchodzić w rozmaite interakcje, które mogą zmieniać metabolizm leku oraz jego właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne np. powodując nasilenie działania bądź osłabienie wydalania składników aktywnych. W jakie interakcje wchodzi citalopram? Czy te interakcje są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta?

 

Interakcje citalopramu z alkoholem

Łączenie citalopramu z alkoholem jest bezwzględnie przeciwwskazane, co wynika z faktu, że dochodzi do nasilenia działania leku. W rezultacie może dojść do intensyfikacji takich objawów jak senność, zawroty głowy, niezborność i zaburzenia ruchowe czy problemy z koncentracją. Niemniej jednak w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Oropram) widnieje informacja, że nie stwierdzono interakcji farmakodynamicznych lub farmakokinetycznych citalopramu z alkoholem.

 

Citalopram a interakcje z żywnością

Jedną z najpopularniejszych interakcji dotyczących leków SSRI, do których zaliczany jest citalopram, jest ich połączenie z sokiem grejpfrutowym. Grejpfrut to owoc, który może spowodować wzrost stężenia citalopramu wskutek inhibicji działania cytochromu P-450 (CYP3A4) odpowiedzialnego za metabolizowanie leku. Niemniej jednak warto wspomnieć, że citalopram jest metabolizowany przez więcej izoenzymów cytochormu P-450, co minimalizuje ryzyko występowania interakcji i związanych z nią skutków ubocznych.

Niezalecane jest stosowanie preparatów z dziurawcem (np. suplementy diety, herbaty, napary) podczas farmakoterapii citalopramem. Takie połączenie może skutkować intensyfikacją działań niepożądanych.

 

Interakcje citalopramu z innymi lekami

Interakcje lekowe można podzielić na dwie grupy – farmakodynamiczne i farmakokinetyczne. W pierwszej grupie występują interakcje mogące powodować modyfikowanie czasu i siły działania farmakologicznego produktu leczniczego. Z kolei interakcje farmakokinetyczne wiążą się ze zmianami procesów absorpcji, dystrybucji oraz eliminacji leków.

Interakcje farmakodynamiczne citalopramu

Citalopram jest przeciwwskazany do równoczesnego stosowania z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), gdyż może to skutkować zespołem serotoninowym i innymi ciężkimi skutkami ubocznymi. W tej grupie należy też wymienić selegilinę, linezolid czy moklobemid. Niebezpieczeństwo może pojawić się również u pacjentów rozpoczynających leczenie IMAO po uprzednim odstawieniu citalopramu i innych SSRI.

Citalopram jest przeciwwskazany do stosowania z lekami, które mogą powodować wydłużenie odstępu QT. Mowa tu o takich lekach jak:

  • leki antyarytmiczne klas IA i III
  • leki przeciwpsychotyczne (np. pimozyd)
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
  • niektóre leki antyhistaminowe (np. astemizol)
  • niektóre leki antybakteryjne (np. moksifloksacyna, preparaty przeciwmalaryczne)

Ponadto zalecana jest ostrożność w realizacji terapii skojarzonej citalopramu z buspironem, litem, tryptofanem, leki przeciwzakrzepowymi lub oddziałującymi na aktywność płytek krwi (np. NLPZ), lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. inne SSRI, neuroleptyki, tramadol).

Interakcje farmakokinetyczne citalopramu

Równoczesne stosowanie citalopramu z cymetydyną (inhibitor CYP2D6, CYP3A4 i CYP1A2) lub inhibitorami CYP2C19 (np. omperazol, tyklopidyna) może doprowadzić do umiarkowanego wzrostu steżenia citalopramu. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że takie połączenie może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych.

Warto też pamiętać, że citalopram może oddziaływać na metabolizm innych leków. Mowa tu o dezypraminie i imipraminie (wzrost stężenia) czy metoprololu (dwukrotny wzrost stężenia w osoczu krwi).

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

duloksetyna.pl

Najnowsze poradniki: