Po jakim czasie zaczyna działać citalopram?

 

Skuteczność kliniczna produktu leczniczego jest zróżnicowana. Część leków działa doraźne i wywołuje efekty tuż po zażyciu, inne potrzebują nieco czasu, aby rozwinąć swoje działanie. Jak długo należy czekać na rezultaty leczenia citalopramem? Ile czasu trzeba, aby stan pacjenta uległ poprawie? Czy na początku leczenia stan pacjenta może ulec przejściowemu pogorszeniu?

 

Citalopram – po jakim czasie następuje poprawa stanu chorego?

Efektywność terapeutyczna leków z citalopramem jest uzależniona od kilku czynników. Na skuteczność działania produktu leczniczego wpływają m.in. wielkość dawki leku, indywidualna reakcja organizmu na stosowany preparat oraz rodzaj choroby i stopień jej zaawansowania.

Warto pamiętać, że citalopram, podobnie jak inne leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zaczyna przynosić pożądane efekty terapeutyczne dopiero po upływie około 2 tygodni. Co więcej, na początku terapii może dochodzić do nasilenia się objawów choroby i pogorszenia stanu pacjenta. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas terapii citalopramem, szczególnie w początkowej fazie leczenia.

Citalopram w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych

Pacjenci borykający się z problemem ciężkiej depresji muszą stosować citalopram przez co najmniej 14 dni, aby osiągnąć pożądane efekty terapeutyczne. Przeważnie pierwsza faza leczenia trwa od 2 do 4 tygodni. Przed upływem tego czasu trudno oczekiwać występowania działania przeciwdepresyjnego. W momencie ustąpienia objawów zalecane jest dalsze kontynuowanie leczenia przez minimum 4-6 miesięcy – taki czas jest dostateczny dla utrwalenia rezultatów farmakoterapii. Warto też zaznaczyć, że leczenie podtrzymujące może potrwać przez kilka kolejnych lat. Takie postępowanie jest niezwykle częste w przypadku pacjentów z nawracającą depresją, co umożliwia ograniczenie ryzyka występowania nowych epizodów choroby depresyjnej.

 

Leczenie citalopramem w zaburzeniach lękowych

W przypadku pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, w tym także z problemem lęku napadowego, maksymalna efektywność kliniczna następuje po mniej więcej 3 miesiącach leczenia citalopramem. Kontynuacja leczenia pozwala na podtrzymanie uzyskanego rezultatu.

Czy dawka citalopramu może ulec zmianie w trakcie leczenia?

Niejednokrotnie dawka stosowanego citalopramu zostaje zwiększona lub zmniejszona przez lekarza prowadzącego. Wielkość dobowej maksymalnej dawki jest określona w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Na przykład dla preparatu PRAM jest to 60 mg, podczas gdy dla leku Oropram jest to 40 mg. Zmiana dawki następuje wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego – nieprzemyślana modyfikacja dawki leku może doprowadzić do występowania objawów zespołu odstawienia.

 

Bibliografia

  1. “>

Bibliografia

Zobacz też:

duloksetyna.pl

Najnowsze poradniki: